Umutsuz Kalp Hastalarını Hayata Döndüren Yöntem

Yakın zamana kadar sadece açık kalp cerrahisi yöntemi ile gerçekleştirilen "kapak değişimi" artık kasık damarından girilerek yapılabiliyor.

Tıp dilinde, "Transkateter aort kapak implantasyonu" olarak tanımlanan "Aort atardamarına ait kapağın kasıktan girilen bir yapay kapak ile değiştirilmesi" yöntemi uygulanıyor. Bu yöntemle bir çok hasta sağlığına kavuşurken, aynı durumdaki birçok hasta için de moral kaynağı olmaktadır.

Aort atardamarına ait kapağın kasıktan girilen bir kapak ile değiştirilmesi" yöntemi Almanya ve Fransa gibi ülkelerde yaklaşık 10 yıldır uygulanırken, Türkiye`de ise 2010 yılından beri yapılmaktadır. 

Kalpten çıkan atardamar olan aortun ağzında kapak bulunmaktadır. Bu kapağın, genç yaşlarda romatizmal kalp hastalığına veya ileri yaşlarda kireçlenmeye bağlı olarak yapısı bozulur; sonuçta kapağın daralmasına veya yetmezliğine yol açar. Bu nedenle kalp normal çalışsa dahi kalpten pompalanan kan, aort kapağındaki darlık veya yetmezlik nedeni ile vücuda dağılamaz. Bu nedenle, hastalarda kalp fonksiyonları normal olmasına rağmen kalp yetmezliği bulguları; nefes darlığı, göğüs ağrısı, bayılma, çarpıntı oluşabilir.

Ortalama yaşam süresi tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de artmaktadır. Bu nedenle ileri yaş hastalığı olan aort kapak hastalığı da artış göstermektedir. İleri yaşla birlikte diğer organlarımızda da başka hastalıklar çıkabiliyor. Böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği, akciğer hastalıklarının sıklığı bunlardan bazılarıdır.

Kasıktan girilerek aort kapak yerleştirilmesi uygulaması, ameliyata giremeyen yüksek riskli, tedavisinden umut kesilen, `ameliyat olamazsınız` denilen, çaresizce eve kapanmış, nefes almakta bile zorlanan hastalara uygulanmaktadır. Ancak, gelecekte orta risk grubundaki hastaların da bu yöntemle sağlıklarına kavuşabilecekleri öngörülmektedir.


Eklenme Tarihi: 14.10.2015
Toplam Sayfa Gösterimi: 2279

@2021 Tüm hakları saklıdır. www.haliltolgakocum.com.tr